חפש באתר:
הפוך לדף הבית  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר


עגלת הyoyo כשמה כן היא: עגלת תינוק קלילה לשימוש מגיל 6 חודשים ומעלה, הנפתחת ומתקפלת כמו משחק היו-יו: בשליפה ביד אחת ניתנת לפתיחה ולסגירה מהירה ונוחה, וכמו כן זוהי העגלה המתקפלת הקטנה בעולם
לכתבה המלאה


בייבי מוצרט ומוסיקה להתפתחות המוח

עודכן ב: 10/04/2011

עם הצטרפותו של תינוק קטן לחייכם, מגיעים איתו גם לא מעט צעצועים מוסיקלים, קלטות וקלטות
DVD וערב רב של צלילים, צפצופים וניגונים חלקים צורמים ומעיקים על ההורים אך אהובים על הרך הנולד ומקצתם יכולים להעניק לקטן ולגדולים גם יחד שעות רבות של הנאה מוסיקלית משותפת.
 
מחקרים על השפעת מוסיקה קלאסית על האינטילגנציה של הילד מביאים הורים רבים להשמיע מוסיקה קלאסית בבית ובמקביל, תעשיית 'בייבי מוצרט' נהנית מתזרים מזומנים מצויין. אז מה באמת צריך להיות מקומה של המוסיקה בגידול הילדים שלנו?
מוסיקה כחלק משגרת הבית
מוסיקה היא חלק בלתי נפרד מחיינו כילדים וכבוגרים. היא מרחיבה את הנפש, מעוררת השראה, מרגיעה, משמחת ומשחררת, כך שברור שיש לה מקום גם בגידול תינוקות וילדים רכים. הורים רבים משתמשים במוסיקת אווירה קלאסית נעימה כחלק מסדר היום שהם מנסים להקנות לתינוק – למשל בזמן האמבטיה וההכנה לקראת שינה.

מוסיקה קלאסית, נעימות ושירי ילדים ראשונים ראויים להיות חלק בסביבת החיים הראשונית של הילד והן בהחלט יכולים לתרום להתפתחות טובה בזכות כל המעלות שיש למוסיקה. יחד עם זאת, אין סיבה שההורים יתנזרו ממוסיקה 'של גדולים' ואפשר בהחלט לשמוע מוסיקה מגוונת בבית – במרבית המקרים הילד ילמד להינות גם מהמוסיקה שההורים אוהבים.
מי גאון של אמא?
בשנת 1993 נערך מחקר גישוש ראשוני על סטודנטים בארה"ב, שמצא שיפור זמני ביכולות אינטיליגנטיות מסויימות אצל נבדקים ששמעו יצירות של מוצרט, ביחס לקבוצת ביקורת שלא שמעה מוסיקה.

מאז נערכו לא מעט מחקרים בנושא, גם בהשתתפות ילדים ופעוטות ונראה שאפשר להגיד היום במידה מסויימת של ביטחון ששמיעת מוסיקה של מוצרט יכולה לתרום בעיקר למרכיב של תפיסה והתמצאות מרחבית במבחני האינטיליגנציה. כמובן שקשה לבחון את מהימנות המחקרים ככל שהגיל נמוך יותר, אבל נטען שהמבנים המוסיקלים אצל מוצרט במיוחד מקבילים למבנים קוגניטיבים של חשיבה מרחבית ותורמים לקישור בין שתי אונות המח.

מי שרוצה לקדם את התינוק שלו בכל דרך אפשרית ישמח לדעת שמוצרט יכול להיות כלי עזר לשיפור ההתפתחות בגיל הינקות, אבל חשוב לזכור שיש עוד המון דרכים לקדם את ההתפתחות והאינטיליגנציות השונות של הילד : חיזוק הביטחון והיוזמה, החברתיות, האינטיליגנציה הרגשית ועוד – הם לא פחות חשובים מאינטיליגנציה מרחבית ואותם כנראה שאי אפשרל חזק באמצעות מוסיקה בלבד.
 
מוסיקה וטלוויזיה

חברת 'בייבי אינשטיין' וחברות אחרות  המפיקות מוצרי מוסיקה קלאסית לילדים – מיצרות דיסקים של מוסיקה קלאסית מותאמת לפעוטות, לצד סרטי DVD  משולבי מוסיקה ומוצרים נוספים.

רוב מומחי התפתחות הילד לא פוסלים על הסף מוצרים מהסוג הזה אבל ממליצים לעשות בהם שימוש נבון ומצומצם. על המוסיקה הקלאסית לילדים טוענים חלק מהם שהיא פשטנית מידי ושעדיף להשמיע לילד את היצירות המקוריות (גם המחקרים שמצאו קשר בין מוצרט לאינטיליגנציה נערכו על היצירות המקוריות).

בקשר לסרטי ה- DVD  המוסיקליים : לא הוכח באופן מובהק שהם תורמים להתפתחות ויש סכנה שצפיה מרובה מידי בטלוויזיה תעכב את היכולת של הילד ליצר אינטרקציה טבעית עם העולם הממשי.

מומלץ מאוד לא להשתמש בסרטים המוסיקליים לפעוטות כתחליף לביביסיטר ואם אתם כבר מושיבים את הילד מול DVD , מומלץ לשבת איתו לתווך לו את מה שמופיע על המרקע במילים ולהפוך את חווית הצפייה לחווית הורה ילד משותפת ולא תחליף לאינטראקציה אנושית. 

ההודעה נשלחה בהצלחה

תגובות